facebook
nk
youtube
mobi
rss
   
pl
en
strona główna
Komunikat archiwalny
LABORATORIUM SYMFONICZNIE
LABORATORIUM SYMFONICZNIE
Fot. www.krakow.pl

Laboratorium i Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka
Symfoniczny projekt legendarnej polskiej grupy jazz –rockowej z lat 70.i 80 która w od kilku lat ponownie święci triumfy łącząc znakomicie elementy jazzu, rocka, etno i fusion.

Janusz GRZYWACZ instrumenty klawiszowe
Marek STRYSZOWSKI saksofon, wokal
Krzysztof ŚCIERAŃSKI gitara basowa
Marek RADULI gitara
Grzegorz GRZYB perkusja

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII KALISKIEJ
Adam KLOCEK dyrygent

Paweł PRZEZWAŃSKI orkiestracja

Laboratorium – grupa założona w 1970 roku w Krakowie przez jej późniejszego leadera, a polonistę z wykształcenia – Janusza Grzywacza (inst. klawiszowe). Zespół początkowo działał przy... Zakładach Przemysłu Tytoniowego w Krakowie, a pierwszy skład Laboratorium uzupełniali: Mieczysław Górka (także polonista; perkusja), Marek Stryszowski (saksofon, śpiew) i Wacław Łoziński (flet). Laboratorium wypracowywało pomału swój własny styl, co zaowocowało drugą nagrodą podczas festiwalu 'Jazz nad Odrą' w 1972 roku, a w konsekwencji – nagraniami dla radia. Pierwszy album Laboratorium zarejestrowało jednak dopiero w 1976 ('Modern Pentathlon'). Zespół dużo koncertował w kraju i za granicą, współpracował m.in. z Cz. Niemenem. Skład Laboratorium ulegał zmianom, przy czym najistotniejsza wydaje się ta, dzięki której do zespołu dołączyli bracia Krzysztof i Paweł Ścierańscy. W 1990 roku grupa zakończyła działalność. W latach 70. i 80. zespół był de facto muzycznym laboratorium dźwięków i kompozycji (większość autorstwa J. Grzywacza) oraz pionierem jazz-rocka w Polsce. Muzyka Laboratorium często bywa określana jako 'obrazowa', 'barwna'. W 2006 roku doszło do reaktywacji grupy, która występuje od tej pory także pod nazwą Laboratorium SL (od: second life), w składzie z Markiem Radulim (gitara) oraz Grzegorzem Grzybem (perkusja).

PROGRAM

Nurek (1978) – muz. Janusz Grzywacz

Tytułowy utwór z płyty „Diver". To rodzaj 'intro-wizytówki', zawiera otwarte partie solowe wszystkich muzyków.

W kolejności – saksofon altowy, vocoder, gitara, gitara basowa.

Pokój 210 (lata 70.) – muz. Janusz Grzywacz

Utwór zatytułowany dla upamiętnienia lat 70. i niezapomnianych pobytów na festiwalu FAMA  w Świnoujściu. Zespół zwykł koczować wówczas w Domu Wczasowym Wisus, wraz z licznymi osobami towarzyszącymi, sąsiadując z balkonem Salonu Niezależnych.

Kompozycja powstała w narożnej wieżyczce pokoju 210.

Pustynna burza (2008) – muz. Krzysztof Ścierański

Utwór pochodzi z solowego albumy Krzysztofa Ścierańskiego „Directions". Jest to kompozycja zaangażowana politycznie (ale nie wiadomo czy za, czy przeciw),

z elementami etnicznymi.

I'm So Glad, Punk Is Death (1987) – muz. Janusz Grzywacz

Utwór okolicznościowy, zwieńczający ostateczny upadek wschodnio-niemieckiego punka. Zawiera traumatyczne intro wokalne Marka Stryszowskiego.

Makijaż (1979) – muz. Janusz Grzywacz

Motyw teatralny, sentymentalny. Oryginał pochodzi z muzyki do spektaklu pod tym samym tytułem (Teatr STU, lata 70). Utwór bywa też bardzo często podkradany bez pytania przez zaprzyjaźnionych reżyserów filmowych.

Latin Groove (1999) – muz. Janusz Grzywacz

Kompozycja pochodzi z solowej płyty Janusza Grzywacza „Muzyka osobista". Znajdzie się zapewne na nowej płcie reaktywowanego Laboratorium.

Anatomy Lesson (1987) – muz. Janusz Grzywacz

Utwór tytułowy z ostatniej analogowej płyty Laboratorium, wydanej w Szwajcarii przez wytwórnię Music Circus.

 

Data komunikatu: 2012-07-09 pokaż metkę
Osoba publikująca: Administrator MPI - Administrator techniczny
Podmiot publikujący: Administrator MPI - Administrator techniczny
Wyślij znajomemu
Dodaj do ulubionych
przeglądarka
Dodaj do:
facebook
wykop
gadu gadu
Blip
NK

Zobacz także